Zajęcia dodatkowe w naszej szkole
ZAJĘCIA DODATKOWE W NASZEJ SZKOLE
Wyniki ankiety dla rodziców pokazują małą wiedzę rodziców nt. zajęć dodatkowych. Co to są zajęcia dodatkowe, jak się nazywają, komu przysługują. Przybliżę te zajęcia, które są realizowane w naszej szkole.
Zajęcia dodatkowe w ramach pomocy psychologiczno – pedagogicznej realizowanej przez szkołę przysługują dzieciom ze wskazań zawartych w opiniach psychologiczno-pedagogicznych oraz ze wskazań zawartych we wnioskach (formularze wniosków dostępne u pedagoga szkolnego, w sekretariacie szkoły). Uprawnieni do wypełnienia i złożenia wniosku są rodzice, pracownicy pedagogiczni szkoły, a także sam uczeń.
1. Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne jeszcze do niedawna nazywane były socjoterapią lub zajęciami socjoterapeutycznymi. W największym skrócie, jak sama nazwa wskazuje służą kształtowaniu i rozwijaniu kompetencji emocjonalnych i społecznych, a więc umiejętności rozpoznawania i panowania nad swoimi emocjami, ale także odczytywania emocji innych i adekwatnego zachowania się w danej sytuacji społecznej.
2. Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne są rodzajem terapii pedagogicznej (zwanej również terapią wychowawczą), ukierunkowanej na korygowanie i kompensowanie zaburzeń psychoruchowych dziecka jako jednej ze szczególnie ważnych przyczyn niepowodzeń w przedszkolu lub szkole. Grupa, w której odbywają się zajęcia to dzieci wymagające indywidualnego podejścia, mało samodzielne, łatwo rozpraszające się, nieśmiałe, z dysleksją rozwojową (dysleksja, dysortografia, dysgrafia). Są polecane także uczniom, którzy mają zaburzenia funkcji wzrokowych, słuchowych czy ruchowych. Jednym słowem do wszystkich dzieci, którym zaburzenia rozwojowe utrudniają opanowanie danych umiejętności, uznawanych za podstawowe.
Mają za zadanie pomóc dziecku w przezwyciężeniu kłopotów w opanowaniu konkretnych umiejętności i przyswojeniu danej wiedzy.
3. Zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze. Są to zajęcia pozalekcyjne, które mają na celu wyrównanie wszelkich braków, powtarzanie oraz utrwalanie wiadomości z danego przedmiotu.
Pomagają też dzieciom we wdrażaniu zdobywanych wiadomości w życie codzienne. Dzięki nim dzieci mogą „dogonić” swoich rówieśników. Pełnią także rolę psychoterapeutyczną, sprawiają że dzieci stają się bardziej pewne siebie i odzyskują wiarę we własne możliwości. Na nowo budują swój wizerunek. Pozbywając się barier związanych z nauką, jaśniej spoglądają na swoje otoczenie. Stają się bardziej spokojne i wyzbywają się zachowań agresywnych w stosunku do innych dzieci, rodziców, nauczycieli jak i do samych siebie.
4. Grupowe zajęcia logopedyczne obejmują doskonalenie sprawności narządów artykulacyjnych, wdrażają do poprawnej wymowy, rozwijają słuch fonematyczny, kształtują prawidłowy tor oddechowy, rozwijają zasób słownictwa.
5. Zajęcia rewalidacyjne nie stanowią formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Są to odrębne zajęcia organizowane dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydanego ze względu na niepełnosprawność.
Sam termin rewalidacja pochodzi od łacińskich słów re – znów, validus – mocny. Oznacza przywracanie człowiekowi pełnej sprawności poprzez ćwiczenia zaburzonych funkcji rozwojowych iintelektualnych.
Celem zajęć rewalidacyjnych nie jest wyrównywanie braków dydaktycznych – a stawianie na mocne strony dziecka oraz szukanie tego, co w nim najlepsze.Są różne rodzaje zajęć rewalidacyjnych dla uczniów z różnymi rodzajami niepełnosprawności, np. niedowidzących, niesłyszących, z autyzmem, zagrożenie niedostosowaniem społecznym.
Biorąc pod uwagę różne rodzaje występujących niepełnosprawności - nie ma zamkniętego katalogu rodzajów zajęć rewalidacyjnych.