Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej jest to graficzny zbiór zaleceń żywieniowych, które poprawnie stosowane dadzą nam szansę na długie i sprawne życie. Zalecenia z piramidy są kierowane do osób zdrowych.20.01.2016 roku przedstawiciele Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) przedstawili na I Narodowym Kongresie Żywienia najnowsze wytyczne żywieniowe. Uczniowie klas I-VI rozpoczęli cykl zajęć związanych z upowszechnianiem zasad powyższej piramidy. A my, dorośli dbajmy o to, by naszym dzieciom nie zabrakło niezbędnych składników odżywczych. To od nas, zależy zdrowie dzieci w chwili obecnej oraz w przyszłości. Prawidłowa dieta nauczy je zdrowych nawyków żywieniowych, a w przyszłości pomoże uniknąć groźnych chorób.

Istotą żywienia dzieci i młodzieży jest zwiększenie dawki sportu i ruchu na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, że dzieci rozwijają się m.in. ruchowo, a uprawiając sport w późniejszym wieku mogą uniknąć nadwagi i otyłości. Następstwem wielogodzinnego siedzenia przed komputerem mogą być skrzywienie kręgosłupa czy wada wzroku. Spójrzmy jakich zasad przestrzegać, by do tego nie dopuścić:
1. Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie .By dostarczać dzieciom wszystkich wartości odżywczych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, niezbędne jest podawanie różnorodnych produktów.
2. Bądź codziennie aktywny fizycznie – ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę. Codzienna aktywność fizyczna powinna trwać ok. 60 min, dlatego znajdziemy ją u podstawy całej Piramidy Żywieniowej. Poprawia ona kondycję fizyczną, sylwetkę oraz sprawność umysłową.
3. Źródłem energii w diecie powinny być głównie produkty znajdujące się na dole Piramidy Żywieniowej. Prawidłowo ułożona dieta powinna zawierać co najmniej 5 porcji produktów zbożowych. Białe pieczywo warto zamienić na pieczywo ciemne razowe, typu graham, a na obiad powinno się jeść ryż brązowy, kaszę gryczaną i jęczmienną lub razowy makaron.
4. Spożywaj codziennie przynajmniej 3 – 4 porcje mleka lub produktów mlecznych- jogurty, kefiry, maślanka, sery.
5. Jedz codziennie 2 porcje produktów z grupy – mięso, ryby, jaja oraz nasiona roślin strączkowych, orzechy . W przypadku mięsa powinniśmy wybierać te o niskiej zawartości tłuszczu np.: drób, cielęcinę lub wołowinę, lecz jeśli chodzi o ryby to wybierajmy np.: śledzie, makrelę czy sardynki.
6. Każdy posiłek powinien zawierać warzywa i owoce Warzywa i owoce powinny być obecne w każdym posiłku, a nawet w przypadku podjadania. Szeroki wybór warzyw i owoców pozwala nam na urozmaicenie diety. Spożywajmy więcej warzyw niż owoców ze względu na zawartość fruktozy w owocach, z tego powodu wybierajmy np. soki warzywne lub warzywno-owocowe.
7. Ogranicz spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych Tłuszcze powinny stanowić jedynie dodatek do naszych posiłków. Należy ograniczać produkty zawierające cholesterol oraz izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych (wyroby cukiernicze, margaryny twarde, dania typu fast food). Dzieci powinny także ograniczyć spożywanie chipsów, w których zawartość tłuszczu waha się między 33 – 48%.
8. Ogranicz spożycie cukru, słodyczy i słodkich napojów Cukier nie dostarcza żadnych wartości odżywczych. Stanowi jedynie puste kalorie, a spożywany w nadmiarze prowadzi do nadwagi i otyłości
9. Ogranicz spożycie soli i słonych przekąsek .Sól powinno zastępować się mieszankami przypraw m.in.: czosnkiem, majerankiem, bazylią, oregano czy tymiankiem.
10. Pij codziennie odpowiednią ilość wody Dzieci i młodzież powinni wypijać co najmniej 6 szklanek na dobę, lecz w dni kiedy dziecko ma np. zajęcia wychowania fizycznego powinno się zwiększyć tę ilość. Dzieci powinny pić wodę, herbaty owocowe niesłodzone, soki warzywne czy warzywno-owocowe lub soki owocowe, lecz o niskiej zawartości cukru.
Pedagog szkolny
Dominika Jackowska