Szkolne eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiegają pożarom”
3 marca o godzinie 10:45 odbyły się szkolne eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.
Do konkursu stanęło 8 uczniów z klasy VI. Etap składał się z 25 pytań z zakresu wiedzy pożarniczej, oraz udzielania pierwszej pomocy.
Do części powiatowej zakwalifikowali się:
Dominik Maciąg, Dominik Kuca i Michał Muskała.
Gratulujemy i życzymy powodzenia na szczeblu powiatowym
w dniu 10 marca 2017 r.
Tomasz Wnuk
W dniu 3 lutego uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Pyrzycach.Zajęcia prowadziły p. Alicja Chudzik i p. Jolanta Dubicka, a zdaniem do zrealizowaniem była odpowiedź na jakże ważne pytanie ,,Jak rozbroić agresję?". W podobnych warsztatach wkrótce będą uczestniczyć uczniowie klas IV-VI.
Pedagog szkolny
Dominika Jackowska
Podsumowanie Modułów ,,Były sobie rośliny" klasy 4-6
W dniu 27 stycznia odbyło się podsumowania tygodnia modułowego, podczas którego uczniowie pracujący w grupach przez tydzień nauki zaprezentowali swoje prace. Następnie podsumowaniem było napisanie sprawdzianu wiadomości z poszczególnych przedmiotów.
Magdalena Nizio
Podsumowanie Modułu były sobie zabawki klasy I-III
Zakończyliśmy kolejny tydzień modułów pt.,,Były sobie zabawki i zabawy" w klasach I-III. Ostatniego dnia uczniowie przedstawili napisane przez siebie opowiadania i narysowane ilustracje dotyczące ich ulubionych zabaw, zaprezentowali wykonane przez siebie zabawki, oraz piosenki z układami tanecznymi, ktorych się nauczyli. Dzieci napisały również notatkę o zabawach i zabawkach wykorzystując wiedzę, którą zdobyły przez cały tydzień pracy. Po całym tygodniu cieżkiej pracy, nasi podopieczni mogli na świeżym powietrzu ,,przećwiczyć" zabawy, które cieszą dzieci od lat, m.in. zabawę w chowanego, berka, zabawę w kotka i myszkę.
Joanna Malinowska
Dorota Taźbierska
Dominika Jackowska
Moduł 4-6 - Ekologia dz 4
Uczniowie zapoznali się z zasadami segregacji odpadów, w jaki sposób być ekologicznym, poznali ile lat rozkłada się m.in. butelka, guma do żucia, zapalniczka..., poznali pojęcie recykling, za pomocą farb wykonali znak drogowy pt. ,,Ekologia".
Magdalena Nizio
,,Były sobie zabawki i zabawy"- klasy I-III dzień czwarty
Dziś uczniowie klas I-III podczas zajęć lekcyjnych zorganizowanych w ramach modułu ,,Były sobie zabawki i zabawy" uczyli się rymowanek i piosenek z układami tanecznym tj., ,,Oli, Oli Janko" , ,,Most starosty" , ,,Stary niedźwiedź" i wspólnie w nich uczestniczyli.Rozwijali tym samym zdolność do efektywnej i zaangażowanej pracy w zespole. Poznali zabawy i zabawki dzieci całego świata,co wzbudziło ich ciekawość oraz poszerzyło ich wiedzę.
Dominika Jackowska
Joanna Malinowska
Dorota Taźbierska
Spotkanie z reprezentantem KPP w Pyrzycach na temat ,,Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych"
Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w szkole, jak i w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych w dniu 25.01.2017r. odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z reprezentantem KPP w Pyrzycach na temat ,,Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych". Pani Agnieszka Szymańska omówiła z uczniami klas I-VI zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegała również przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach. Ostrzegła przed
zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Nasz gość udzielił wskazówek jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachować się na kuligu. Pani Agnieszka Szymańska poinformowała dzieci pozostające w domu o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych.
Wszystkim uczniom życzę, aby ferie zimowe upłynęły zdrowo i bezpiecznie!
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.Pedagog szkolny
Dominika Jackowska
,,Były sobie zabawki"- dzień drugi i trzeci
Uczniowie klas I-III podczas kolejnych zajęć lekcyjnych zorganizowanych w ramach modułu ,,Były sobie zabawki i zabawy" zaplanowali zadania na cały tydzień zajęć i kolejno je realizują. Wykorzystując wyobraźnię i wiedzę matematyczną związaną z mierzeniem,wykonali różnorodne zabawki ze zgromadzonych materiałów. Rozwiązywały też zadania matematyczne związane z mierzeniem. Poza tym opisywali w formie pisemnej i rysunkowej wybraną zabawę oraz wykonali owocowe szaszłyki zachowująć regularność rytmiczną, co było nie tylko pouczające, ale też...pyszne!
Dominika Jackowska
Joanna Malinowska
Dorota Taźbierska
Moduły dzień 3 kl.IV-VI Były sobie rośliny.
Uczniowie wykonywali w grupach własne modele drzewek, nazywając je swoją własną nazwą, a także dokonywali pomiarów matematycznych z przeliczeniem na różne jednostki długości, szacując wyniki. Wykonali prace plastyczne ,,Rośliny korzystając z różnych źródeł wiedzy.iny uprawiane dawniej a dziś"
Na zajęciach historycznych, uczniowie odbyli podróż do średniowiecznej wsi. Po zapoznaniu się z wyglądem wsi i warunkami życia jej mieszkańców. Wskazywali na ilustracji kościół, karczmę , młyn i wyjaśniali ich rolę w funkcjonowaniu wsi. Określali kolejność prac polowych. Wymieniali przykłady uprawianych roślin i hodowanych zwierząt. Wymieniali powinności chłopów wobec właścicieli wsi.
Wskazywali na trudy życia średniowiecznego chłopa. W grupach wykonali mapę myśli.
Magdalena Nizio, Beata Dziełak, Beata Łucka
2 dzień modułów ,,Były sobie rośliny" kl.IV-VI
Uczniowie II etapu edukacyjnego podczas zajęć zmagali się z wyszukiwaniem informacji z dodatkowych źródeł wiedzy na temat ich pielęgnacji, występowania, długowieczności. Na podstawie zdobytej wiedzy układali rebusy związane z tematyką roślinną (co jak się okazało nie było prostym zadaniem), a także zgadywanki. Dużym wyzwaniem było odgadnięcie nazw roślin na podstawie ich wydrukowanych zdjęć.
Magdalena Nizio
Beata Łucka
MODUŁ ,,BYŁY SOBIE ROŚLINY" dla klas IV-VI
Rozpoczęliśmy kolejny moduł ,,Były sobie rośliny" realizowany dla uczniów klas IV-VI. Dziś uczniowie zmierzyli się z zadaniami jakie wykonywali zarówno indywidualnie jak i w grupie. Wykonali prace plastyczne pt. "Drzewko Szczęścia" i jego logo, po czym z dużym zaangażowaniem rozpoczeli przesadzanie, szczepienie i sadzenie roślin donniczkowych, nawożąc je zachowując odpowiednie dawki nawozu.
Cele w języku ucznia:
1. Dowiesz się jak odpowiednio dbać i rośliny.
2. Dokonasz prezentacji wykonanego przez siebie znaku drogowego.
3. Nauczysz się czarować rośliny, tworzyć wierszyki i rebusy.
4. Poznasz w jaki sposób można wykorzystać rośliny w życiu codziennym.
5. Nauczysz się szacować wyniki.
6. Poznasz zasady segregowania i wykorzystywania odpadów.
6. Nauczysz się pracy w grupie, prezentacji.Magdalena Nizio
Moduły w klasach I-III BYŁY SOBIE ZABAWKI I ZABAWY
Cele w języku ucznia:- Poznasz zabawy i zabawki, którymi bawią się dzieci na całym świecie.
- Wykonasz zabawkę.
- Napiszesz informacje o zabawkach i zabawach.
Dominika Jackowska
,,Były sobie zabawki"
Rozpoczęlismy kolejny fascynujacy moduł, ktory w klasach I-III nosi nazwę ,,Były sobie zabawki i zabawy". Dziś, pierwszego dnia na dzieci czekał najpiękniejszy widok- cała klasa udekorowana zabawkami, grami i sprzętem sportowym. Naszym gosciem była babcia jednego z uczniów która opowiedziała o zabawach oraz zabawkach jej czasów. Pokazała dzieciom wiele ciekawych skarbów. Ponadto nasi podopieczni poznali historię zabawek oraz zaplanowali pracę na cały nadchodzący tydzień. Naszemu gościowi bardzo dziękujemy za ciekawą opowieść i czekamu na wydarzenia następnych dni.
Joanna Malinowska
DominikaJackowska
Dorota Taźbierska
,,Magiczny pokaz"
19 stycznia uczniowie klas I, II, III. I części IV, w ramach zajęć świetlicowych uczestniczyli magicznym pokazie doświadczeń z fizyki, chemii oraz iluzji.
Mogli zaobserwować „przecinanie” sznurka, przenikanie monety przez dekielek, mgłę w słoiku czy gaszenie ognia bez dmuchania. Pokaz został przygotowany przez nauczycieli Tomasza Wnuka oraz Sylwię Wyrodek.
Jeszcze przez długi czas uczniowie analizowali pokaz i dopytywali o „magiczny proszek”.
Sadzę, że cel zainteresowanie uczniów przyrodą został osiągnięty. :D
„Koniec i bomba kto nie widział ten trąba”.
Tomasz Wnuk
Zapraszamy do galerii
PRZEDSTAWIENIE HISTORYCZNE
Dnia 10 stycznia w naszej szkole gościła formacja rycerska, która wystąpiła dla uczniów naszej szkoły z bardzo interesującym przedstawieniem, podczas którego nasi goście zaprezentowali wiele ciekawych informacji dotyczących głównie uzbrojenia, zwyczajów rycerskich i narzędzi jakimi posługiwali się rycerze w średniowieczu.
Zabawny sposób zaprezentowania uczniom przedstawienia, było wynikiem skupienia i chęci uczestnictwa w pokazach zarówno uczniów klas młodszych jak i starszych.Magdalena Nizio
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
14 grudnia zorganizowany został w naszej szkole świąteczny kiermasz, na którym można było zakupić wykonanie przez Samorząd Uczniowski z pomocą p. Beaty Dziełak i p. Klaudiusza Kaźmierczaka ozdoby świąteczne (uczniowie zaangażowani i wyznaczeni do sprzedaży świątecznych ozdób jak sami stwierdzili mieli ,,ręce pełne roboty").
W imieniu Samorządu Uczniowskiego bardzo dziękujemy szczególnie rodzicom za zakupy.Magalena Nizio
Jasełka Bożonarodzeniowe
Dnia 16 grudnia 2016 r. o godzinie 12:00 uczniowie klasy VI. Przedstawili jasełka o narodzeniu Pana Jezusa. Autorem scenariusza jasełek ,,Święte Narodziny" był Romcio Tomcio. Jasełka zostały poprzedzone fragmentem Pisma Świętego o Narodzeniu Zbawiciela (Łk.2,1-20).
Po jasełkach rozeszliśmy się do pracy życząc sobie zdrowych błogosławionych pełnych radości Świąt Bożego Narodzenia.
Uczniowie klasy VI.
16 grudnia w naszej szkole mogliśmy podziwiać przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów z VI klasy pod opieką księdza Roberta Gnycha. Wszyscy czujemy już magię Świąt Bożego Narodzenia,a dzięki naszym podopiecznym, widzowie mogli przypomieć sobie doniosły charakter tych dni. Przedstawienie i wspólne śwpiewanie kolęg wprowadziło świąteczny nastrój do wszystkich serc.
Dziękujemy.
Joanna Malinowska
Jak się zdrowo odżywiać- Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej
Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej jest to graficzny zbiór zaleceń żywieniowych, które poprawnie stosowane dadzą nam szansę na długie i sprawne życie. Zalecenia z piramidy są kierowane do osób zdrowych.20.01.2016 roku przedstawiciele Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) przedstawili na I Narodowym Kongresie Żywienia najnowsze wytyczne żywieniowe. Uczniowie klas I-VI rozpoczęli cykl zajęć związanych z upowszechnianiem zasad powyższej piramidy. A my, dorośli dbajmy o to, by naszym dzieciom nie zabrakło niezbędnych składników odżywczych. To od nas, zależy zdrowie dzieci w chwili obecnej oraz w przyszłości. Prawidłowa dieta nauczy je zdrowych nawyków żywieniowych, a w przyszłości pomoże uniknąć groźnych chorób.
Istotą żywienia dzieci i młodzieży jest zwiększenie dawki sportu i ruchu na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, że dzieci rozwijają się m.in. ruchowo, a uprawiając sport w późniejszym wieku mogą uniknąć nadwagi i otyłości. Następstwem wielogodzinnego siedzenia przed komputerem mogą być skrzywienie kręgosłupa czy wada wzroku. Spójrzmy jakich zasad przestrzegać, by do tego nie dopuścić:
1. Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie .By dostarczać dzieciom wszystkich wartości odżywczych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, niezbędne jest podawanie różnorodnych produktów.2. Bądź codziennie aktywny fizycznie – ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę. Codzienna aktywność fizyczna powinna trwać ok. 60 min, dlatego znajdziemy ją u podstawy całej Piramidy Żywieniowej. Poprawia ona kondycję fizyczną, sylwetkę oraz sprawność umysłową.
3. Źródłem energii w diecie powinny być głównie produkty znajdujące się na dole Piramidy Żywieniowej. Prawidłowo ułożona dieta powinna zawierać co najmniej 5 porcji produktów zbożowych. Białe pieczywo warto zamienić na pieczywo ciemne razowe, typu graham, a na obiad powinno się jeść ryż brązowy, kaszę gryczaną i jęczmienną lub razowy makaron.
4. Spożywaj codziennie przynajmniej 3 – 4 porcje mleka lub produktów mlecznych- jogurty, kefiry, maślanka, sery.
5. Jedz codziennie 2 porcje produktów z grupy – mięso, ryby, jaja oraz nasiona roślin strączkowych, orzechy . W przypadku mięsa powinniśmy wybierać te o niskiej zawartości tłuszczu np.: drób, cielęcinę lub wołowinę, lecz jeśli chodzi o ryby to wybierajmy np.: śledzie, makrelę czy sardynki.6. Każdy posiłek powinien zawierać warzywa i owoce Warzywa i owoce powinny być obecne w każdym posiłku, a nawet w przypadku podjadania. Szeroki wybór warzyw i owoców pozwala nam na urozmaicenie diety. Spożywajmy więcej warzyw niż owoców ze względu na zawartość fruktozy w owocach, z tego powodu wybierajmy np. soki warzywne lub warzywno-owocowe.
7. Ogranicz spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych Tłuszcze powinny stanowić jedynie dodatek do naszych posiłków. Należy ograniczać produkty zawierające cholesterol oraz izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych (wyroby cukiernicze, margaryny twarde, dania typu fast food). Dzieci powinny także ograniczyć spożywanie chipsów, w których zawartość tłuszczu waha się między 33 – 48%.
8. Ogranicz spożycie cukru, słodyczy i słodkich napojów Cukier nie dostarcza żadnych wartości odżywczych. Stanowi jedynie puste kalorie, a spożywany w nadmiarze prowadzi do nadwagi i otyłości
9. Ogranicz spożycie soli i słonych przekąsek .Sól powinno zastępować się mieszankami przypraw m.in.: czosnkiem, majerankiem, bazylią, oregano czy tymiankiem.
10. Pij codziennie odpowiednią ilość wody Dzieci i młodzież powinni wypijać co najmniej 6 szklanek na dobę, lecz w dni kiedy dziecko ma np. zajęcia wychowania fizycznego powinno się zwiększyć tę ilość. Dzieci powinny pić wodę, herbaty owocowe niesłodzone, soki warzywne czy warzywno-owocowe lub soki owocowe, lecz o niskiej zawartości cukru.
Pedagog szkolny
Dominika Jackowska